WYKONAWCY 2020


9,5  WOŁODIA POD SZCZELIŃCEM 2020

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY

1 sierpnia 2020


PAWEŁ ORKISZ I PIOTR BZOWSKI

PAWEŁ ORKISZ

Krakowski poeta i bard. Jest autorem nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych, m.in. żeglarskiego hitu „Przechyły”. Od ponad 35 lat śpiewa piosenki autorskie i polskie tłumaczenia – głównie własne – pieśni największych bardów naszych czasów. Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców utworów Cohena, Okudżawy i Wysockiego.

Jest autorem wszechstronnym. Napisał przepiękne ballady kolędowe i mądre pieśni patriotyczne. Związany ze środowiskiem krakowskiej „Beczki”, w czasie stanu wojennego koncertował dla środowisk opozycyjnych w całej Polsce. W latach 70. redagował popularne w środowisku krakowskim śpiewniki studenckie – stąd jego bardzo szeroki repertuar. Najchętniej przy pomocy słów i dźwięków, w starannej oprawie muzycznej, maluje  pogodne nastroje, opowiada o miłości i nadziei.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach piosenek.
Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR od 1985 r.


ALEKSANDER TRĄBCZYŃSKI


ALEKSANDER TRĄBCZYŃSKI

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wykonawca piosenki literackiej, tłumacz i autor tekstów. Od sezonu 1982/83 przez kolejne 26 lat występował w zespole Teatru Powszechnego w Warszawie. Grał w słynnym filmowym cyklu Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego, a także w Rozmowach o miłości , Kwartecie , Psim sercu  i w popularnych serialach ZmiennicyPensjonat pod różąSamo życiePlebania.

Związany ze środowiskiem piosenki autorskiej i poetyckiej realizuje i wykonuje programy muzyczno-literackie: Czas ciemnej gwiazdy wg wierszy Zbigniewa Herberta, Ech Wołodia z pieśni Włodzimierza Wysockiego, Mężczyzna z Ipanemy z własnymi spolszczeniami piosenek Antonia Carlosa Jobima.


ARTUR GANCARZ

ARTUR GANCARZ

To będzie mój trzeci raz w Gajowie na festiwalu poświęconym twórczości Włodzimierza Wysockiego. Poprzednie dwie wizyty wspominam bardzo dobrze – dwukrotnie kapituła organizowanego tu konkursu wybierała mnie laureatem. Przyjeżdżając na festiwal w tym roku, odrywam na chwilę od swoich codziennych obowiązków – studiów prawniczych, pracy w kancelarii oraz pracy na rzecz Fundacji Artystycznej Proscenium, której jestem założycielem oraz prezesem. Od 4 lat moje życie związane jest również ze Śródmiejskim Teatrem Muzycznym w Warszawie.


MARCIN GĄBKA


Marcin Gąbka

Marcin Gąbka, pseudonim Baltazar, rok ur. 1991,zamieszkały w Stryszewie, na granicy Wielkopolski i Lubuskiego. Grajek, amator, inspirujący się bardami, m. in. Kaczmarskim, Gintrowskim, Wysockim. Pisze i komponuje własne utwory, z którymi występuje od około trzech lat. Wyróżniony i nagrodzony w kilku konkursach. Na Wołodii pod Szczelińcem – po raz trzeci, w ubiegłym roku laureat 3 miejsca w konkursie.