WYKONAWCY 2019


IX FESTIWAL WOŁODIA POD SZCZELIŃCEM 2019

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA – WSTĘP WOLNY

19-20 LIPCA 2019


MIROSŁAW BAKA

MIROSŁAW BAKA

Wybitny aktor teatralny i filmowy.

Jego pierwszym poważnym debiutem na ogromną skalę była doceniona przez krytyków rola ,,Jacka Łazara” w dziele Krzysztofa Kieślowskiego pt. ”Krótki film o zabijaniu”- uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes. Za tę kreację Mirosław Baka został nagrodzony Nagrodą Szefa Kinematografii i Nagrodą Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Na szklanym ekranie pojawiał się w tak znanych produkcjach jak: ”Miasto prywatne”, ”Autoportret z kochanką”, ”Chłopaki nie płaczą”, czy ”Reich”. We wszystkich tych filmach stworzył pozytywnie oceniane kreacje drugoplanowe. Na deskach teatralnych zadebiutował w Teatrze im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze. Od 1989 roku nawiązał współpracę z gdańskim Teatrem Wybrzeże. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się tak prestiżowymi nagrodami jak: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Wojewody Gdańskiego i Prezydenta Gdańska,  Nagrodą im. Leona Schillera oraz Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza,

,,Budowanie roli na tym właśnie polega, by dotrzeć do tego, dlaczego mój bohater taki był, dlaczego zrobił coś potwornego. Rola jest tym lepsza, im głębiej się w nią wejdzie.”

Mirosław Baka na scenie pojawi się jako osoba prowadząca festiwal, ale również wzbogaci koncert zespołu Projekt Volodia, z którym występuje wspólnie od wielu lat podczas większych wydarzeń artystycznych w kraju.


LECH DYBLIK

LECH DYBLIK – „ulubiony” aktor Wojciecha Smarzowskiego.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie na wydziale aktorskim. Od uzyskania dyplomu do 1987 r. występował na deskach  Teatru Narodowego. Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1982 roku w filmie fabularnym „Noc poślubna w biały dzień” w reżyserii Jerzego Gruzy. Sympatię widzów zyskał m.in. dzięki wyrazistym kreacjom głównie drugoplanowym w takich filmach jak: „Kroll”, „Ogniem i mieczem”, „Człowiek wózków”, „Wtorek”, „Zemsta” i „Wesele”, czy też w serialach „Boża podszewka”, „Sukces” i  „Wiedźmin”.

Jego drugą pasją jest śpiewanie i granie na gitarze, z którą się nie rozstaje. W 2010 roku wydał płytę pt. „Bandycka dusza” z repertuarem błatnych pieśni rosyjskich. Żartobliwie określa siebie jako „radzieckiego piosenkarza”.

Od 2010 gra postać złomiarza-filozofa Kazimierza Badury w serialu komediowym Świat według Kiepskich, w którym to wcześniej grał różne role epizodyczne.


TRZECI ODDECH KACZUCHY

TRZECI ODDECH KACZUCHY

Grupa zdobyła spektakularny rozgłos po  zdobyciu I Nagrody w Konkursie podczas transmitowanego przez telewizję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1981 roku. Do wybuchu stanu wojennego zagrałli bardzo dużą liczbę koncertów i szybko stali się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów studenckich.

Swoimi tekstami zespół uderzał w ówczesny system komunistyczny. Piosenka Wódz  czy Kombajnista pokazywały absurdy życia w socjalistycznej Polsce. Utwory Pytania syna poety i późniejsza Nie umieraj nam inteligencjo stawiały pytania o miejsce duchowych wartości w społeczeństwie.

 


PROJEKT VOLODIA

PROJEKT VOLODIA wyrósł na fascynacji twórczością legendarnego barda: Włodzimierza Wysockiego.

Sprawcą powołania tego unikalnego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, autor tekstów, twórca oraz animator kultury, który zaprosił do projektu muzyków grających na co dzień jazz, rock, flamenco, blues. Pozwoliło to na stworzenie niepowtarzalnego, urozmaiconego ( w formie przystępnej również dla młodych odbiorców) materiału muzycznego, a raczej całego spektaklu, jakim niewątpliwe jest koncert grupy Projekt Volodia. Podczas większych wydarzeń koncertowych Projekt Volodia występuje z gościnnym udziałem Mirosława Baki,

Po pozytywnym i przychylnym przyjęciu przez odbiorców wydanej w 2011 r. pierwszej płyty p.t. „Piosenki Włodzimierza Wysockiego” oraz sukcesach na koncertach w całym kraju, między innymi  transmitowany w radiowej Trójce ze Studia im A. Osieckiej, muzycy przygotowali nowy materiał, który wypełnił drugi album p.t. „To męski świat”, a w 2018 roku wydał kolejną płytę zatytułowaną „Nie chcę być poetą”. Na płytach poza brawurowo zaaranżowanymi utworami takich wykonawców jak Leonarda Cohena czy Toma Waitsa, stworzono muzykę do wierszy ulubionych poetów zespołu – Władysława Broniewskiego, Andrzeja Bursy, Czesława Miłosza, a także do tekstów Romana Kołakowskiego i Janusza Kasprowicza.

Zespół Projekt Volodia wystąpi z udziałem Mirosława Baki w następującym składzie:

Janusz Kasprowicz– wokal, gitara basowa

Bogdan Bińczak – akordeon, vinofon, instr. perkusyjne

Robert Gawron – gitara flamenco, banjo, ukulele

Marcin Kotlarski – gitara elektryczna

Tomasz Burzyński– perkusja


JAROSŁAW CHOJNACKI

JAROSŁAW CHOJNACKI

Reprezentuje piosenkę literacką. Tworzy muzykę do klasycznych  wierszy, Juliana Tuwima, Adama Asnyka, K.I. Gałczyńskiego, F.G. Lorki, Anny Achmatowej, Krzysztofa Karaska, Wojciecha Kassa, K.C. Buszmana.  Doceniony na wielu festiwalach i uznawany przez krytykę i słuchaczy za jednego z najlepszych wokalistów i interpretatorów piosenki poetyckiej. Wydał dwie płyty CD – „ Zabijanie Czasu” i „ Horyzont zdarzeń”. Interpretuje utwory Jacka Kaczmarskiego, Boba Dylana, Leonarda Cohena.

Jest autorem piosenki do filmu pt. Małopole czyli świat w reż Jana Kolskiego nakręconego w 2000 roku oraz trzech teledysków do utworów, Modlitwa w podróżyBo zawsze przecieżZabijanie czasu. Teledyski prezentowane były w TV Polsat, TVP Polonia, TV4.

„Każdy mój występ, recital jest szczególnym wydarzeniem, które w moim zamierzeniu ma wywoływać wśród widzów silne emocje i refleksje. 

Przyświeca mi bowiem idea, że zawsze gram i śpiewam w taki sposób, jakbym to czynił ostatni raz w życiu.”


ALEKSIEJ KUDRIAWCEW

 ALEXEY KUDRYAVTSEV

Poeta.Muzyk. Autor piosenek.

Urodził sie w Moskwie, ale od kilku lat mieszka w czeskim Brnie. Autor piosenek dla teatru i kina.. Zagrał m.in.w filmach „Pod flagą św. Andrzeja”, „Walka na pokaz”, „Zabójca” .

Członek Związku Pisarzy Rosji. State Fellow z Federacji Rosyjskiej SL (1999).

Zwycięzca XXX Festivalu im. V. Grushina (2003).

Zdobywca nagrody publiczności festiwalu „W całej Rosji z gitarą” (Czechy, 2010).

Zwycięzca konkursu „Song Peak” na Kremlu w nominacji „Najlepsza piosenka autora roku” (2012).

Zwycięzca i zdobywca nagrody publiczności festiwalu „Muzyka upadku liścia” (Estonia, 2012).

Członek międzynarodowych projektów „Land Vysotsky” i „World Okudzhava”.

 


AKAKI GACHECHILADZE 

AKAKI GACHECHILADZE (GACZECZILADZE)

Artysta z Gruzji (Tbilisi) podziwia nas kolorytem swoich umiętności.

Filozoficzny malarz –  pasja bez której Akaki nie wyobraża sobie życia. Jego obrazy wystawiane były m.in. w placówkach ambasad i w galeriach w Jordanii, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Białorusi i Gruzji. Rysunki autorstwa Akakiego napotkać można w książkach dla dzieci i w formie satyrycznej karykatury w poważnych wydawnictwach.

Osiągnięciem Akakiego jest tłumaczenie Wysockiego na język gruziński. Śpiewając utwory Włodzimierza Wysockiego, Akaki nie próbuje powtórzyć głosu barda, a nadaje swoją unikalną interpretację jego pieśni. Doskonała wiedza i profesjonalizm gry na gitarze, tembr głosu oraz charyzma na scenie – pozwala, nawet przy twórczości  Wysockiego – być zawsze sobą. Poza Gruzją, Akaki koncertował również w Niemczech, Polsce i na Białorusi.


WISŁAWA KADYSZEWSKA I STANISŁAW MARINCZENKO

WISŁAWA KADYSZEWSKA i STANISŁAW MARINCZENKO

Poznali się w październiku 2010 roku. Zgodnie twierdzą, że była to obopólna fascynacja od… pierwszego dźwięku.

Łączy ich prawie wszystko – od daty urodzenia (15 września), przez wspólne zainteresowania, pasje i fascynacje muzyczne, aż po tę samą wrażliwość i poczucie humoru. Oboje są językoznawcami i doktorantami Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W wolnych chwilach toczą dyskusje na temat… alternacji samogłoskowej, derywatów, kognitywnej teorii metafory i innych zagadnień filologicznych… 🙂

Efektem ich spotkania na gruncie muzycznym jest szeroko rozumiana piosenka literacka – mieszanka piosenki aktorskiej, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej w układzie (najczęściej) „ona pisze, on komponuje”. W 2011 roku nagrali razem autorską płytę „Remanent”.


SERGIEJ GODUNOV

SERGIEJ GODUNOV

Urodził się i wychował w Moskwie. W dzieciństwie ojciec zapoznał go z twórczością Włodzimierza Wysockiego, na początku odbierając ją jako zbiór zabawnych piosenek, ale z wiekiem coraz bardziej rozumiał znaczenie i przesłanie pozostałych pieśni. W wieku 15 lat zaczął uczyć się grać na gitarze, a pierwsze doświadczenie związane było z piosenkami Włodzimierza Wysockiego. W repertuarze posiada utwory wielu autorów, ale piosenki Wysockiego zawsze mają dla niego szczególne znaczenie.