WYKONAWCY 2024



XIV FESTIWAL 2024

19 – 20 LIPCA 2024


 

EWA BŁASZCZYK

 

Recital Ewy Błaszczyk złożony z wyjątkowych interpretacji ponadczasowych utworów.

Artystce towarzyszy dwóch wybitnych muzyków Marcin Partyka i Andrzej „e-moll” Kowalczyk

Ewa Błaszczyk jest tajemnicą. Wiemy o niej sporo – przecież to gwiazda.

Wiele jednak jest jeszcze zakryte. Pracuje piekielnie dużo. Jest sobie sama sterem, żeglarzem, okrętem to znaczy managerem, nierzadko – gdy o piosenkę chodzi – reżyserem, dyrektorem, i kostiumologiem. Rezultaty na tej swojej samotniczej drodze ma piękne.

Przegląda tony zapisanego papieru, przesłuchuje kilometry taśmy, a gdy w końcu wybierze utwór dla siebie decyzja zawsze jest trafna.

Jakaś nerwica życia czai się w niej zimnym ogniem i popycha do wciąż nowego kroku i do nowego ryzyka. Piosenka jest w życiu Ewy niedzielą. Teatr poniedziałkiem.  Dom odpoczynkiem.

Jej codziennością są filmy. W kinie porzuca ją gorączkowe napięcie, w kinie przychodzą sukcesy, w kinie tłumnie pojawiają się ludzie – koledzy, przyjaciele, widzowie.

W kinie Ewa jest najmniej sama. Pierwsza jej rola – rola tragicznej więźniarki w filmie Saniewskiego – ma też bardzo silny wymiar ogólny.

Jest jakby metaforą losu Polski w tym okresie. Jednakże czy w owym Nadzorze, czy wreszcie w szeroko znanych Zmiennikach – Ewa jest zawsze sobą. Ale przede wszystkim, choć tak często oglądamy jej twarz, pozostaje zagadką, tajemnicą.

Dopóki w kobiecie jest tajemnica, jest przed nią wiele przyszłości, więcej przyszłości niż przeszłości…
Tajemnica jest dziewictwem duszy…”

Agnieszka Osiecka

Konie Wł. Wysockiego – ta interpretacja miała Anielskie skrzydła, w której najlepiej objawia się rozdarta słowiańska dusza. Wykonaniu Ewy Błaszczyk było wszystko: przestrzeń, pragnienie wolności, miłość, tęsknota i ból.

Grzegorz Żurawiński

 


EVGEN MALINOWSKI

Bardzo dobrze znany festiwalowej publiczności – nasz przyjaciel, bard, aktor, jeden z najlepszych interpretatorów pieśni Wysockiego w kraju i za granicą. Niestrudzony propagator Wysockiego, twórca warszawskiego festiwalu im. W. Wysockiego „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”.


 

WOWA BAYAK

Pianista śpiewający „sznapsbarytonem” – Wowa Bayak – leader grupy WOWA band.
Urodzony w Czechach, mieszkający w Polsce autor tekstów, muzyki,twórca stylu muzycznego „gangstaFOLK”.
Koncert okraszony anegdotami z życia, branży muzycznej, bezpośrednim kontaktem z publicznością i „klawiszowym wariactwem”.
Wieczór z miejską muzyką rozrywkową, słowiańską duszą i satyrą otaczającej nas
rzeczywistości.


CHWILA NIEUWAGI

 

Chwila Nieuwagi to nietuzinkowy zespół, który od ponad dekady tworzy i koncertuje, kreując swój unikatowy styl zwany ze śląskiego „miszungiem”.

Miszung ten powstał, by udowodnić, że folk śląski, poezja i tekst autorski mogą ze sobą współbrzmieć i to w formie tak atrakcyjnej muzycznie, że nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Świetny warsztat muzyczny, ale także świeże, nowatorskie podejście, jak również element scenicznej żywiołowości i poczucia humoru wyróżnia zespół Chwila Nieuwagi na tle wielu innych i nie pozwala słuchaczom koncertów nudzić się ani przez chwilę.

Śląskie wątki (motywy śląskich bajań, legend, utopce, beboki), ale także zastosowanie w autorskich tekstach języka śląskiego wzbogaca koncert o element kulturoznawczy, wskrzeszając jednocześnie to, co dla wielu trafiło już dawno do skansenu.

Podobnie poezja w nowoczesnym wydaniu zespołu nabiera nowej wartości i niejednokrotnie zaskakuje połączeniem z niesztampową aranżacją.

Chwila Nieuwagi to zespół nagradzany na najbardziej prestiżowych festiwalach piosenki poetyckiej, folkowej i artystycznej w Polsce (Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja, YAPA w Łodzi, Festiwal im. Wojtka Bellona i wiele innych).

W swoim dorobku grupa my pięć krążków studyjnych: „Niepoprawna muzyka” (2011), „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem) i Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) (2013), „Anieli śpiewają” (2016), „Dostone żytko” (2021), „Szarok” (2023), a także udział w kilkunastu składankach muzycznych (m.in. kilka składanek z cyklu „W stronę Krainy Łagodności”). W 2018 ukazała się koncertowa płyta zespołu „Morawska Brama.

 

 


 

AGATA MUSIAŁ

„To, co chciałam Ci powiedzieć” to autorski koncert Agaty Musiał z towarzyszeniem

zespołu znakomitych muzyków – Best Band Ever w składzie:

Bogdan Bińczak – perkusja, cajon, kongo, bongosy, perkusjonalia
Janusz Kasprowicz – gitara basowa
Robert Gawron – ukulele
Stanisław Marinczenko – gitara akustyczna i gitara elektryczna

„To, co chciałam Ci powiedzieć” to jednocześnie tytuł pierwszego, wydanego
w 2023 r. albumu Agaty Musiał – songwriterki i wokalistki. Wszystkie utwory
na płycie to jej autorskie kompozycje i teksty. To niezwykle klimatyczna i
pełna emocji muzyka, która niesie wiele osobistych refleksji autorki.

 


 

SZYMON PODWIN

Wrocławianin z wyboru, filolog z wykształcenia, muzyk z zamiłowania. Animator kultury, organizator wydarzeń artystycznych, założyciel i gospodarz Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego oraz projektu muzycznego Triada Poetica, współorganizator festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego “Czaty Zamkowe”.
Wykonawca utworów autorskich oraz piosenek skomponowanych do wierszy innych poetów – w opracowaniu na gitarę klasyczną.
Dotychczasowy dorobek zamyka się w sześciu płytach z piosenką poetycką: “Errata do świata” i “Rusz duszę” (piosenki do wierszy Krzysztofa Cezarego Buszmana), “Rysospis” (piosenka autorska), “”Stan nieważności” (piosenki do wierszy Przemysława Wróblewskiego), “Baczyńskiego 12” (piosenki do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego) oraz “Ginczanka” (opracowanie wierszy Zuzanny Ginczanki). 

 


 

IGOR JELINEK I STANISŁAW MARINCZENKO

Muzyczny projekt dwóch muzyków – wokalisty oraz muzyka-multiinstrumentalisty (fortepian, gitara, akordeon, mandolina, harfa celtycka) Stanisława Marinczenko z Wrocławia i gitarzysty oraz wokalisty Igora Jelinka z Ostrawy. Wykonujemy własne utwory, jak również i covery znanych bardów (W. Wysocki, B. Okudżawa, W. Coj, itd.). Razem stworzyliśmy wielobarwny program koncertowy, składający się z pieśni należących do różnych gatunków muzycznych w czterech językach (polski, czeski, angielski, rosyjski). Nasze wykonanie charakteryzuje bogactwo oryginalnych wokalno-instrumentalnych aranżacji w myśl twórczej samorealizacji.

 


MICHAŁ KONSTRAT

 

Autor piosenek oraz muzyki do wierszy znanych poetów (Mickiewicza, Baczyńskiego, Iwaszkiewicza, Szekspira, Szymborskiej, Asnyka, Słowackiego, Norwida i innych); gitarzysta, tłumacz rosyjskich pieśni, laureat oraz uczestnik wielu ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej i poezji śpiewanej; znany jest również ze wspaniałych wykonań pieśni Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Olega Mitiajewa, Aleksandra Rozenbauma i Aleksandra Dolskiego.

Zdobywca Grand Prix na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Wiara, Nadzieja, Miłość” im. Bułata Okudżawy w Hajnówce w 2014 roku za wykonania pieśni Bułata Okudżawy

Zdobywca Grand Prix na V Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego w 2016 roku za wykonania pieśni Włodzimierza Wysockiego

DYSKOGRAFIA:

– NASZ WYSOCKI (MTJ, 2013) – z pieśniami Włodzimierza Wysockiego (razem z Piotrem Kajetanem Matczukiem);

– SPOTKANIE PO LATACH (RZP, 2019) – z piosenkami własnego autorstwa;

– SONETY KRYMSKIE (RZP, 2023) – płyta-słuchowisko, obejmująca wszystkie 18 sonetów cyklu Adama Mickiewicza, opatrzona muzyką Michała oraz zapowiedziami, przeczytanymi przez Wojciecha Wysockiego.

 


ks. MARIUSZ SYNAK 

Ks. Mariusz Synak – ur. 1970, proboszcz parafii prawosławnej w Słupsku. Miłośnik przyrody, wędkarstwa i poezji śpiewanej.

Od kilku lat zajmuje się prowadzeniem kanału na Youtube @ks.mariuszsynak, na którym (prócz pogadanek na tematy społeczne, religijne i filozoficzne) publikuje prezentacje poświęcone m.in. analizie i tłumaczeniu twórczości Wysockiego, Cohena i rosyjskiej grupy Kino.

Pomysłodawca i wykonawca autorskich antologii – albumów z coverami: „Wysocki.pl”, „Cohen.pl”, „Kino.pl” i „Akwarium.pl”. W ramach współpracy z Polskim Radiem Koszalin do roku 2022 prowadził cykl warsztatów „Rozterki translatorskie”, popularyzujące twórczość w/w artystów. Trójka dzieci, dwie wnuczki.