XIV FESTIWAL 2024
19 – 20 LIPCA 2024
EWA BŁASZCZYK

Recital Ewy Błaszczyk złożony z wyjątkowych interpretacji ponadczasowych utworów.
Artystce towarzyszy dwóch wybitnych muzyków Marcin Partyka i Andrzej „e-moll” Kowalczyk
„Ewa Błaszczyk jest tajemnicą. Wiemy o niej sporo – przecież to gwiazda.
Wiele jednak jest jeszcze zakryte. Pracuje piekielnie dużo. Jest sobie sama sterem, żeglarzem, okrętem to znaczy managerem, nierzadko – gdy o piosenkę chodzi – reżyserem, dyrektorem, i kostiumologiem. Rezultaty na tej swojej samotniczej drodze ma piękne.
Przegląda tony zapisanego papieru, przesłuchuje kilometry taśmy, a gdy w końcu wybierze utwór dla siebie decyzja zawsze jest trafna.
Jakaś nerwica życia czai się w niej zimnym ogniem i popycha do wciąż nowego kroku i do nowego ryzyka. Piosenka jest w życiu Ewy niedzielą. Teatr poniedziałkiem. Dom odpoczynkiem.
Jej codziennością są filmy. W kinie porzuca ją gorączkowe napięcie, w kinie przychodzą sukcesy, w kinie tłumnie pojawiają się ludzie – koledzy, przyjaciele, widzowie.
W kinie Ewa jest najmniej sama. Pierwsza jej rola – rola tragicznej więźniarki w filmie Saniewskiego – ma też bardzo silny wymiar ogólny.
Jest jakby metaforą losu Polski w tym okresie. Jednakże czy w owym Nadzorze, czy wreszcie w szeroko znanych Zmiennikach – Ewa jest zawsze sobą. Ale przede wszystkim, choć tak często oglądamy jej twarz, pozostaje zagadką, tajemnicą.
Dopóki w kobiecie jest tajemnica, jest przed nią wiele przyszłości, więcej przyszłości niż przeszłości…
Tajemnica jest dziewictwem duszy…”
Agnieszka Osiecka
Konie Wł. Wysockiego – ta interpretacja miała Anielskie skrzydła, w której najlepiej objawia się rozdarta słowiańska dusza. Wykonaniu Ewy Błaszczyk było wszystko: przestrzeń, pragnienie wolności, miłość, tęsknota i ból.
Grzegorz Żurawiński
EVGEN MALINOWSKI

Bardzo dobrze znany festiwalowej publiczności – nasz przyjaciel, bard, aktor, jeden z najlepszych interpretatorów pieśni Wysockiego w kraju i za granicą. Niestrudzony propagator Wysockiego, twórca warszawskiego festiwalu im. W. Wysockiego „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”.
WOWA BAYAK

Pianista śpiewający „sznapsbarytonem” – Wowa Bayak – leader grupy WOWA band.
Urodzony w Czechach, mieszkający w Polsce autor tekstów, muzyki,twórca stylu muzycznego „gangstaFOLK”.
Koncert okraszony anegdotami z życia, branży muzycznej, bezpośrednim kontaktem z publicznością i „klawiszowym wariactwem”.
Wieczór z miejską muzyką rozrywkową, słowiańską duszą i satyrą otaczającej nas
rzeczywistości.
CHWILA NIEUWAGI

Chwila Nieuwagi to nietuzinkowy zespół, który od ponad dekady tworzy i koncertuje, kreując swój unikatowy styl zwany ze śląskiego „miszungiem”.
Miszung ten powstał, by udowodnić, że folk śląski, poezja i tekst autorski mogą ze sobą współbrzmieć i to w formie tak atrakcyjnej muzycznie, że nie sposób przejść obok niej obojętnie.
Świetny warsztat muzyczny, ale także świeże, nowatorskie podejście, jak również element scenicznej żywiołowości i poczucia humoru wyróżnia zespół Chwila Nieuwagi na tle wielu innych i nie pozwala słuchaczom koncertów nudzić się ani przez chwilę.
Śląskie wątki (motywy śląskich bajań, legend, utopce, beboki), ale także zastosowanie w autorskich tekstach języka śląskiego wzbogaca koncert o element kulturoznawczy, wskrzeszając jednocześnie to, co dla wielu trafiło już dawno do skansenu.
Podobnie poezja w nowoczesnym wydaniu zespołu nabiera nowej wartości i niejednokrotnie zaskakuje połączeniem z niesztampową aranżacją.
Chwila Nieuwagi to zespół nagradzany na najbardziej prestiżowych festiwalach piosenki poetyckiej, folkowej i artystycznej w Polsce (Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja, YAPA w Łodzi, Festiwal im. Wojtka Bellona i wiele innych).
W swoim dorobku grupa my pięć krążków studyjnych: „Niepoprawna muzyka” (2011), „Miszung” z gościnnym udziałem Macieja Balcara (Dżem) i Jarosława Trelińskiego (Raz Dwa Trzy) (2013), „Anieli śpiewają” (2016), „Dostone żytko” (2021), „Szarok” (2023), a także udział w kilkunastu składankach muzycznych (m.in. kilka składanek z cyklu „W stronę Krainy Łagodności”). W 2018 ukazała się koncertowa płyta zespołu „Morawska Brama.